İşitme Cihazı Nedir?

25.06.2023
60
İşitme Cihazı Nedir?

İşitme Kaybını Gideren Elektronik Cihazlar

İşitme cihazları, işitme kaybı olan kişilerin duymasını sağlayan elektronik cihazlardır. Bu cihazlar, bulunduğu ortamdaki sesleri bir mikrofon yardımıyla toplar ve şiddetini yükselterek işitme kaybı olan kişinin duyabileceği seviyeye getirir.

Geleneksel İşitme Cihazlarından Modern İşitme Cihazlarına

Geleneksel işitme cihazları, sadece sesi yükselterek çalışırken, günümüzdeki modern işitme cihazları çok daha gelişmiş özelliklere sahiptir. Modern işitme cihazları, sesleri ayırt edebilme yeteneğine sahiptir. İşitme kaybına göre bazı sesleri yükseltirken diğerlerini bastırabilir.

Ayrıca, bulunulan ortama göre programlanabilen, çınlama maskeleyici sesler verebilen ve gürültülü ortamlarda arka plan sesini azaltabilen özelliklere sahiptir. Bu sayede, işitme cihazları kullanıcılarına 3 boyutlu ses deneyimi sunar ve otomatik ses şiddeti ayarlamaları yapabilir. Böylece, kullanıcılar doğal bir işitme deneyimi yaşayabilirler.

Dijital Teknolojinin İşitme Cihazlarındaki Rolü

Dijital teknolojinin günlük hayatımızda yaygın olarak kullanıldığı gibi, işitme cihazlarında da dijital teknoloji büyük bir öneme sahiptir. İşitme cihazlarında dijital teknoloji kullanılması, gelen ses sinyallerinin sayılara dönüştürülerek matematiksel işlemlere tabi tutulması anlamına gelir. Bu sayede, işitme cihazlarındaki çipler, sesi dönüştürmek için karmaşık algoritmalar kullanabilir. Önemli olan sesleri tutup gereksiz gürültüleri eleyebilir.

Dijital işitme cihazları, hatta kısa duraksamalardaki arka plan gürültülerini bile ortadan kaldırabilir. Ayrıca, işitme cihazlarının ayarları gerektiğinde değiştirilebilir. İşitme kaybı ilerlediğinde, mevcut işitme cihazı yeniden programlanarak ihtiyaca uygun hale getirilebilir. Özel tercihleriniz olduğunda, işitme cihazınız bu tercihlere göre programlanabilir. Whatsapp üzerinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

isitme cihazi nedir
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
DUY ANALİZ İŞİTME MERKEZİ
DUY ANALİZ İŞİTME MERKEZİ
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?